Notice: Undefined property: stdClass::$numOfComments in /hosting/stavimat.sk/components/com_k2/views/item/view.html.php on line 264
Vytlačiť túto stránku
Omietky, lepidlá

Omietky, lepidlá

Čítať 1453 krát
Napísal(a) 

Omietkové zmesi

Omietky sú tradičným a najčastejšie používaným spôsobom úpravy vnútorných a vonkajších povrchov stavieb. Na rozdiel od iných povrchových úprav, ktoré sa dajú použiť len v určitom prostredí, omietku môžeme použiť takmer na každý nosný podklad. Plní nielen funkciu ochrany muriva, ale zohľadňuje aj estetické hľadisko.

Vyznačujú sa pomerne nízkymi nákladmi, dlhou životnosťou, ľahkou údržbou, ale aj ochranou pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi a mechanickým poškodením. Ďalej zlepšujú vlastnosti muriva, stropov, priečok a pod. aj z pohľadu zvukovej a tepelnej izolácie.

 

Suché omietkové zmesi

V poslednom období sa rozšírilo používanie progresívnych suchých omietkových zmesí. Tieto sa aplikujú ako strojové omietky vo vnútornom aj vonkajšom prostredí. Ich vlastnosti a kvalita závisia od druhu a kvality pieskov, spojív (vápno, cement) a vody, ako aj od pomeru a kvality ich miešania. Často sú upravované rôznymi chemickými prípravkami a koncentrátmi na ich zušľachtenie (väčšia priľnavosť k podkladu, lepšia spracovateľnosť, vodotesnosť, tepelnoizolačné vlastnosti, zvýšenie difúzneho odporu). Výhodou použitia prírodných pieskov v suchých omietkových zmesiach je ich vyššia pevnosť, lepšia spracovateľnosť a čerpateľnosť pri strojovom omietaní.

Hlavné výhody suchých omietkových zmesí:

  • všetky zložky (piesok, cement, prí­padné prísady a pigmenty) sú presne dávkované, čo zaručuje ich stálu kvalitu
  • cement sa používa len v takom roz­sahu, aký je potrebný na dosiahnutie danej kvality výrobku
  • suché omietkové zmesi sú pred­miešané. Vo väčšine prípadov sa aplikujú ako strojové omietky, takže produktivita práce je vysoká pri vysokej kvalite povrchu omietok

 

Lepidlá

Moderné stavebné lepidlá umožňujú lepiť obklady, dlažby, dosky z prírodného kameňa, polystyrénové dosky a pod. na rôzne druhy podkladov. Sú použiteľné v exteriéri aj interiéri.
Na väčšinu bežných spôsobov použitia sú vhodné lepidlá na báze cementu, ktoré si zachovávajú trvalú pružnosť, prekonávajú vibrácie a prehýbanie podkladu a disponujú odolnosťou proti vode a mrazu. Na hladké povrchy a dynamicky namáhané miesta možno použiť disperzné lepidlo. Ak je požadovaná odolnosť voči chemikáliám, prípadne pracujeme s povrchom, s ktorým by sa iné lepidlá nespojili, je možné použiť dvojzložkové lepidlá.
Kvalita lepidiel na báze cementu, ktoré sa v súčasnosti používajú najčastejšie, závisí najmä od množstva pridaných aditív na zlepšenie určitých vlastností (pružnosti, vodotesnosti, mrazuvzdornosti, času tvrdnutia a pod.).

Naposledy zmenené streda, 25 jún 2014 20:58

Najnovšie od Marián Babič